Roots
Wystawa indywidualna
26.09.2024—31.10.2024
Exhibition halls "Rafael Mihaylov", Wielkie Tyrnowo, Bułgaria
Serdecznie zapraszam na wystawę pt. Roots, która odbędzie się w Exhibition halls "Rafael Mihaylov" w Wielkim Tyrnowie w Bułgarii w dniach 26.09.2024-31.10.2024.
Seria prac nawiązuje do ludowych ornamentów. Jest kontynuacją cyklu czarno-białych grafik pt.: Źródła, wzbogaconą o nowe kompozycje. Inspiracją stały się wspomnienia z Czerska, niewielkiej miejscowości w województwie mazowieckim, położonej w starorzeczu Wisły. Charakterystycznym miejscem na mapie Czerska jest Zamek Książąt Mazowieckich. W Czersku mieszkali moi dziadkowie i jako dziecko spędzałam tam wiele czasu. W trakcie pracy nad grafikami postanowiłam zmienić kolorystykę. Do symetrycznych wzorów użyłam jedynie błękitu i bieli.
Poszukując własnych środków wyrazu, nawiązuję do haftu wilanowskiego z regionu Urzecza. Jest to unikalny w skali kraju, jedyny w Polsce haft czarny wykonany ściegiem łańcuszkowym. Wzory umieszczane są na rogach chust, na przyramkach lub mankietach damskich koszul. Haft wilanowski oparty jest na symetrii, wykorzystuje motywy roślinne, głównie kwiaty. Hafty przybierały często formę drzewa życia, symbolizującego nieśmiertelność, odnawialność i niezmienność cyklu rocznego.
Urzecze to mikroregion etnograficzny, położony po dwóch stronach Wisły pomiędzy ujściami Pilicy i Wilgi a południową częścią Warszawy. W obszarze Urzecza leży także Czersk. Określony typ osadnictwa, izolacja wiślanej doliny przyczyniły się do powstania unikatowej grupy mieszkańców, wyróżniającej się charakterystycznym budownictwem, gospodarką związaną z rybołówstwem, melioracją terenu czy wykorzystaniem wikliny.
W zaprezentowanych grafikach formy roślinne przeplatają się ze zwierzętami lub maszynami. Prace przybierają podłużną formę przypominającą wieszane na ścianach kilimy czy ręcznie tworzone bieżniki na stół. W ornamenty wplecione zostały zwierzęta, które spotykałam u dziadków w sadzie: bażanty, zające, sarny, jeże. Pojawiają się tam także maszyny, które zapamiętałam z dzieciństwa, jak pług i należący do mojego dziadka Fiat 125p. W pracach zostały również odzwierciedlone najbardziej ważne dla mnie miejsca w Czersku: zamek a także dom rodzinny pradziadków.
Tytułowe korzenie to odkrywanie relacji ze swoim rodem i miejscem, z którego pochodzą bliscy. Ornament staje się śladem pamięci. Odbite symetrycznie kompozycje wyznaczają charakterystyczne rytmy powtarzających się elementów. Wspomnienie także jest rodzajem przywoływanego wielokrotnie odbicia. Powtarzalność nabiera cech rytuału, próby zaklęcia, utrwalenia wspomnień w formie.
Źródła
Wystawa indywidualna
05.06.2024—05.07.2024
Centrum Kultury i Sportu w Pruszkowie, ul. Bohaterów Warszawy 4, 05-800 Pruszków
Seria prac stanowi osobistą opowieść o Czersku, gdzie mieszkali moi dziadkowie i wiele czasu spędzałam jako dziecko. Wracam do źródeł, czyli najwcześniejszych wspomnień: domu pradziadków czy kapliczki, do której chodziłam z prababcią Sabiną.
Czersk to malownicza miejscowość w województwie mazowieckim położona w starorzeczu Wisły. Charakterystycznym miejscem na mapie Czerska jest Zamek Książąt Mazowieckich. W okolicy znajdują się liczne sady owocowe, w szczególności jabłonie. Niedaleko zamku leży jezioro. W 2009 roku na terenie Czerska odkryto szkutę – średniowieczny statek przeznaczony do transportu zboża.
Część stworzonych grafik odnosi się do ludowych ornamentów.
Poszukując własnych środków wyrazu, nawiązuję do haftu wilanowskiego z regionu Urzecza. Formy roślinne przeplatają się ze zwierzętami, czy fragmentami wspomnień, tworząc symetryczne kompozycje w czerni i bieli. W ornamenty wplecione zostały maszyny rolnicze, które zapamiętałam z dzieciństwa, jak pług, ciągnik czy należący do mojego dziadka Fiat 125p. W pracach zostały również odzwierciedlone najbardziej charakterystyczne miejsca w Czersku: zamek, kapliczka, dom rodzinny pradziadków.
Prace prezentowane na wystawie:
Dom pradziadków [1]
Dom pradziadków i stary orzech [2]
Kapliczka w Czersku [3]
Dom, w którym mieszkali dziadkowie [4]
Zamek w Czersku [5]
Szkuta czerska [6]
Fiat 125p [7]
Pług [8]
Ciągnik [9]
Stara jabłoń [10]
Ornament z wiewiórkami [11]
Ornament z bażantami [12]
Do udziału w aukcji Sztuka Dzisiaj. Wybór kuratora, organizowanej przez dom aukcyjny DESA Unicum we współpracy z magazynem K MAG został wybrany obraz pt. Szczelina narracji, pochodzący z cyklu Syntezy - granice rozpoznawalności . Pracę będzie można zobaczyć na wystawie w DESA Unicum przy ul. Pięknej 1A w Warszawie w dniach 14-22 czerwca 2023. Zobacz katalog prac.
Wystawa zbiorowa pt: "Rendez-Vous" w Monako można było oglądać w dniach od 10-18 lutego 2022 r.
Strona 1 z 4
- start
- Poprzedni artykuł
- 1
- 2
- 3
- 4
- Następny artykuł
- koniec