Wystawa zbiorowa pt: "Rendez-Vous" w Monako można było oglądać w dniach od 10-18 lutego 2022 r.

Wystawa odbędzie się w przestrzeni wirtualnej galerii na stronie www.menoparkas.lt <zakładka exhibitions> od 2 lipca do 30 lipca bieżącego roku.

/ JUSTYNA KABALA / K&R (fusions)

wystawa indywidualna online, Galeria Meno Parkas, 02.07.2021 – 30.07.2021 r., www.menoparkas.lt <zakładka exhibitions>
Link do wystawy w języku angielskim
Link do wystawy w języku litewskim

Inspiracją do powstania cyklu prac było zamówienie na stworzenie rysunku rzeźby francuskiego artysty Julesa Coutana, przedstawiającej wielopostaciową scenę polowania. Na serię składają się rysunki ołówkiem na papierze z naklejonymi wydrukowanymi elementami. Tytuł wystawy jest akronimem, będącym rodzajem kodu czy zagadki, mogącym być odzwierciedleniem wielu słów.

Motywem przewodnim stworzonych rysunków stały się marmurowe rzeźby. Seria odzwierciedla fascynację precyzją wykonania, skomplikowaną dynamiką rzeźbiarskich kompozycji, jak również, samym materiałem, z którego zostały stworzone. Rysowanie rzeźb, wpisane w akademicki system kształcenia, jest dla autorki ważnym elementem codziennej praktyki, która pozwala na ciągłe doskonalenie i kontakt z rysunkowym warsztatem.

Wśród wybranych scen znalazły się zarówno dzieła autorstwa jednych z najwybitniejszych artystów: G. Berniniego, A. Canovy czy B. Thordvaldsena, jak również, przedstawienia mniej znanych autorów, jak, na przykład, Mulera. Tematyka rzeźb zaczerpnięta została głównie z mitologii. Wśród wybranych przedstawień znajdują się: wizerunki Afrodyty, przedstawienia Trzech Gracji, Apolla i Dafne, czy Plutona i Prozerpiny.

W pracach odnaleźć można odniesienia do grafiki projektowej. Poza rysunkiem w cyklu zostały wykorzystane znaki. Elementy graficzne zostają naklejone na niektóre rysunki lub wchodzą we wzajemne interakcje, jako oddzielne prace.

Wśród znaków, wykorzystanych, szczególne miejsce zajmują, niewielkie kursory. Wydrukowane na papierze i wycięte, zostają naklejone na rysunki, w miejscach, które zachęcają do różnego rodzaju skojarzeń i interpretacji. Strzałki, klepsydry, łapki – wskaźniki, za którymi podąża wzrok widza, stały się nieodłącznym elementem nawigacji współczesnych użytkowników komputerów. Dzięki kursorom, sugerującym przestrzeń interaktywną, prace nabierają cech ekranów. Złudzenie ekranu zmienia istotnie pole percepcji, budując napięcie na styku połączenia dwóch odmiennych stylistycznie warstw. Kursory stają się tym samym elementem wizualnej gry – detalem, kluczowym w budowaniu dynamiki obrazu, jak również, jego interpretacji.

„COVIMETRY”, ELY Center of Contemporary Art, New Heaven, Stany Zjednoczone.

19.04 - 6.06.2021

Kurator: Suzan Shutan

Wystawa wirtualna udostępniona na stronie internetowej galerii: https://elycenter.org/covimetry.

W wystawie wzięli udział artyści z 44 krajów. Covimetry jest globalną manifestacją różnych trendów w sztuce geometrycznej (constructive, hard edge, minimal art, op-art, concrete art, non-objective art, discursive geometry i inne).

Praca Justyny Kabali zaprezentowana została na zbiorowej wystawie, pt: "Sztuka w czasach zarazy". Otwarcie wystawy nastąpiło 10 października 2020 roku.

Instytut Sztuk Pięknych Ukrainy - wystawa wirtualna została udostępniona na dedykowanej stronie internetowej: Virtual art exhibition (http://www.plague-art.com/).
Kuratorem wystawy "Sztuka w czasach zarazy" jest prof. UKSW dr hab. Małgorzata Wrześniak.

SZTUKA W CZASACH ZARAZY ukazuje wielobarwną paletę artystycznych przeżyć determinowanych odmienną codziennością. Odosobnioną, samotną, przechadzającą się gdzieś pomiędzy kanapą a stołem, znudzoną, zniecierpliwioną, zatroskaną, zdenerwowaną niepokojącymi wieściami, zrozpaczoną… albo uspokojoną, radośnie czekającą w nadziei, że „przeminie zła godzina”.

 

20 lipca 2019 r., w sobotę, o godzinie 16.00 w galerii [si:said] w Kłajpedzie odbędzie się wernisaż wystawy pt. Trzy Kolory. Wystawa potrwa do 3 sierpnia 2019 roku.

Trzy kolory

Na wystawie w galerii [si:said] w Kłajpedzie zostaną pokazane prace, stworzone w ciągu ostatnich dwóch lat. Projekt został częściowo zrealizowany dzięki stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W ramach przedsięwzięcia powstał cykl abstrakcyjnych obrazów, w technice olejnej i akrylowej, odnoszących się do kolorów podstawowych. Prace są odzwierciedleniem poszukiwań w ramach struktur wizualnych, kompozycji i koloru.

Żółty, czerwony, niebieski – malarskie atomy – dzięki którym artystka podejmuje próbę powrotu do źródeł. W stworzonych pracach własne doświadczenia przeplatają się wzajemnie z wątkami ludowymi i dziedzictwem awangardy. Obrazy były malowane zarówno w pracowni, jak i w plenerze.

Barwy podstawowe – minimalne zestawy kolorów, które przy połączeniu umożliwiają uzyskanie dowolnych kolorów z podanego zakresu, stanowią dla artystki metaforę powrotu do tego, co najprostsze a zarazem najważniejsze. W swoich pracach często ukazuje je w ich pierwotnym stanie, niezmieszane. Jedną z inspiracji do stworzenia projektu stała się Sala Neoplastyczna, zaprojektowana przez Władysława Strzemińskiego.

Justyna Kabala o swojej twórczości:

Moje malarstwo mogę określić jako rodzaj podróży. Splatają się w nim osobiste doświadczenia, odczucia, eksperymenty formalne, fascynacja kolorem. Tematyka prac sprawia, że stanowią rodzaj wizualnej zagadki, podejmują formę percepcyjnej gry z widzem, Tworzę obrazy na pograniczu abstrakcji, jednak doszukać się w nich można odniesień do natury a także wpływu nowych mediów, grafiki komputerowej, fotografii. W poszukiwaniu własnych środków wyrazu, chciałabym nawiązać do koncepcji czystej formy – teorii, według której podstawową rolą sztuki jest wywołanie u odbiorcy uczucia metafizycznego, jak również, kierunków w sztuce: suprematyzmu i neoplastycyzmu.

Stosowana przeze mnie technika nakładania wielu warstw farby sprawia, że tworzenie pracy nabiera charakteru kontemplacyjnego, pogłębia komunikację ze sobą. Jest rezultatem osobistych przemyśleń na temat nowego miejsca tradycyjnego obrazu, przede wszystkim, w kontekście rzeczywistości wirtualnej.